آموزش نصب جينت در لينوكس

نكته! دقت نماييد كه نسخه ي اوبونتو حتما 64 بيتي باشد (ممكن است از ساير توزيع ها مثل لوبونتو يا زوبونتو يا كوبونتو و … استفاده نماييد ولي ما اوبونتو را پيشنهاد ميكنيم).
 
در صورت اشكال در نصب از طريق آدرس پست الكترونيكي مكاتبه نماييد.

نكته مهم! موقع استفاده از دستورات، كليه اعداد كه به علت اشكال در سايت به صورت فارسي وارد شده است را به انگليسي برگردانيد. 
 

پس از نصب اوبونتو بايد مخازن خود را بروز نماييد بدين منظور اولين قدم اينست كه ترمينال را با فشردن هم زمان Alt+Ctrl+t‌  باز نموده و با دستور sudo  apt-get  update مخازن لينوكس را بروز رساني نماييد. (بايد به اينترنت متصل باشيد)

 

ابتدا بايد نسخه ي Geant4.10.1 و كتابخانه هاي مورد نياز را دانلود نماييد. 

 

 سپس بايد كتابخانه هاي مورد نياز Geant4‌ و ابزار هاي مربوطه مثل QT‌ و openGL و … را با دستور sudo apt-get install دريافت نماييد. بدين منظور دستور زير را در ترمينال كپي نماييد و بر روي دكمه ي اينتر كليك نماييد (نياز به اتصال به اينترنت نسبتا پر سرعت): 

 
sudo apt-get install cmake  g++  libxmu-dev freeglut3-dev mesa-common-dev mesa-utils libglu1-mesa libgl1-mesa-dev libgl1-mesa-dri libxi-dev libxerces-c-dev expat libexpat-ocaml libexpat-ocaml-dev qt4-dev-tools make gcc binutils libx11-dev 

 
اكنون مي توانيد به نصب Geant4 بپردازيد. 
 
در صورتي كه بخواهيد در دايركتوري usr/local/include/ فايلي بسازيد يا كپي نماييد بايد در ابونتو مجوز اين كار را داشته باشيد با تايپ دستور زير در ترمينال اين كار ممكن خواهد بود: 
 
sudo  chmod    777   -R   /usr/local/include 

 
پس از تايپ دستور فوق در لينوكس اوبونتو  وارد دايركتوري usr/local/include/ شده و در آن پوشه اي با نام Geant4_Build بسازيد (عينا به همين اسم) 

 
فايل اصلي Geant4  را از سايت اصلي Geant4 دانلود نموده و در دايركتوري usr/local/include/  قرار داده و از حالت فشرده خارج نماييد. سپس نام فايل اكستركت شده  را به Geant4_Source تغيير دهيد.(عينا به همين اسم) 

 
در پوشه ي Geant4_Source پوشه اي به نام data بسازيد و ده داده ي Geant4 را كه از سايت اصلي Geant4 دانلود نموديد را در آن قرار دهيد ولي از حالت فشرده خارج نكنيد (در صورتي كه اينترنت پر سرعت در اختيار داريد نيازي به انجام اين مرحله نيست). 

 
سپس در پوشه ي Geant4_Source پوشه ي cmake و سپس پوشه ي modules  را باز نموده و سند Geant4installdata.cmake  را يافته و باز نماييد. در خط 102 از سند ذكر شده و در تابع  set(GEANT4_DATASETS_URL آدرس پيش فرض داده ها ي مورد استفاده Geant4 كه همان سايت اصلي Geant4 مي باشد قرار دارد. در صورتي كه اينترنت بسيار پر سرعت در اختيار داريد نيازي به ساخت پوشه اي به اسم data و قرار دادن داده ها در آن و تغيير در سند ذكر شده را نداريد. در غير اينصورت بايد داده ها را از سايت اصلي Geant4 دانلود نموده و در پوشه ي data قرار داده و سپس آدرس جايي را كه داده ها را در آن قرار داديد مشخص نماييد. پس در سند Geant4installdata.cmake بايد به جاي آدرس پيش فرض آدرس زير را قرار دهيد. خط 102 سند ذكر شده بايد بدين صورت باشد (در صورتي كه اينترنت پر سرعت در اختيار داريد نيازي به انجام اين مرحله نيست) : 
 
(“/set(GEANT4_DATASETS_URL “/usr/local/include/Geant4_Source/data 

 
سپس در پوشه ي Geant4_Build كه ساخته بوديد ترمينال باز كرده و دستور زير را در ترمينال كپي كرده و اينتر  را بفشاريد:
 
cmake -DCMAKE_INSTALL_PREFIX=/usr/local/include/Geant4.10.1-p02  /usr/local/include/Geant4_Source -DGEANT4_INSTALL_DATA=ON -DGEANT4_BUILD_MULTITHREADED=ON -DGEANT4_INSTALL_EXAMPLES=ON -DGEANT4_USE_OPENGL_X11=ON -DGEANT4_USE_GDML=ON -DGEANT4_USE_RAYTRACER_X11=ON -DGEANT4_USE_QT=ON 

 
در صورتي كه هيچ خطايي مشاهده نشد دستور زير را در ترمينال تايپ و منتظر بمانيد تا اين مرحله به پايان برسد: 
 
make  -j8 

 
سپس در ترمينال به منظور نصب فايل هاي ساخته شده دستور زير  را تايپ نماييد: 
 
make  install 

 
سپس در قسمت home در لينوكس با فشردن همزمان Ctrl+h فايل هاي مخفي سيستمي ديده مي شوند كه سند bashrc.  را پيدا كرده و در انتهاي آن دو خط زير  را كپي نماييد: 
 
source /usr/local/include/Geant4.10.1-p02/share/Geant4-10.1.2/geant4make/geant4make.sh
source /usr/local/include/Geant4.10.1-p02/bin/geant4.sh 
 
تاریخ به روز رسانی:
1397/09/22
تعداد بازدید:
2840
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه خواجه نصير الدين طوسي ميباشد.